m
Skorašnji članci
POVEŽI SE:
Wednesday / September 27.

Srbija    Hrvatska    BiH    Crna Gora

HomeSrbijaDruštvoРазмена искустава о вирусу Ковид-19 између српских и америчких војних лекара

Размена искустава о вирусу Ковид-19 између српских и америчких војних лекара

Текст, фото, видео: http://www.mod.gov.rs/cir/17404/razmena-iskustava-o-virusu-kovid-19-izmedju-srpskih-i-americkih-vojnih-lekara-17404

Размена искустава о вирусу Ковид-19 између српских и америчких војних лекара

Представници Управе за војно здравство Министарства одбране одржали су данас видео састанак са представницима Националне гарде Охајо Оружаних снага Сједињених Америчких Држава, посвећен размени искустава из области инфективних и тропских болести са акцентом на Ковид-19.

Војни лекари из две земље, током данашње видео конференције истакли су да су током разговора који су обележили претходни период, једном недељно били у прилици да размене искуства у вези са изазовима са којима се у својој бранши сусрећу када је реч о вирусу корона. Стручни тимови лекара, кроз дијалог, сагледавали су сличности и разлике у процедурама и применама протокола у превенцији и спречавању ширења, али и лечења Ковида-19, што је била прилика да заједнички дођу до нових сазнања када је реч о борби са памдемијом. Саговорници су сагласни и у оцени да је важно да су, као стручњаци, показали вољу да поделе искуства у борби против „невидљивог непријатеља”.

Начелник Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА епидемиолог проф. др Весна Шуљагић, изразила је задовољство досадашњом сарадњом са колегама из Националне гарде Охаја у домену медицине.

– Овога пута тема наших разговора је био Ковид-19. Почетком прошле године ништа о њему нисмо знали, полако смо развијали процедуре, учили смо, корак по корак упознавали се са вирусом, доживели велики број изазова. Кроз ову сарадњу и дијалог са колегама схватили смо да су и они врло слично размишљали као и ми – нагласила је др Шуљагић.

Сарадња је, како је додала, осмишљена у виду разговора у четири групе – групе за терапију у који су били анестезиолози, пулмолози и инфектолози, групе за дијагностику коју су чинили микробиолози, радиолози и имунолози, групе за психосоцијалну подршку која је окупила психијатре, као и групе за превенцију у којој су епидемиолози разговарали о темама из своје области стручности.

– Сада знамо много више него на самом почетку, али морамо да сви заједно радимо на глобалном нивоу да стандардизујемо све оно о чему су добијена сазнања – нагласила је др Шуљагић, додајући да је војно здравство било на свим фронтовима у борби против Ковида-19.

Она је, такође, указала да је важно да се вакцинација што свеобухватније спроведе у нашој популацији, како би имали сигурније окружење да наставимо даље на свим пољима.

Говорећи о значају сарадње и размене исткустава међу војним лекарима, пуковник Мирослав Броћић из Управе за војно здравство Министарства одбране, истакао је да су сарадњу са припадницима Националне гарде Охаја до сада обележиле бројне активности, које су се огледале кроз различите облике војно-медицинске сарадње.

– Та сарадња је настављена и данас, када имамо и пандемију Ковида-19, која је погодила цео свет, па се те активности одвијају преко телеконференција, али то нас не спречава да и даље размењујемо наша искуства и знања и да у будућности планирамо даље заједничке активности – нагласио је пуковник Броћић.

Учеснике скупа поздравио је и амбасадор САД у Србији Ентони Годфри, указујући на значај сарадње Министарства одбране и Војске Србије са Националном гардом Охајо, која се негује више од деценије чији је важан део област војне медицине.

Razmena iskustava o virusu Kovid-19 između srpskih i američkih vojnih lekara

Predstavnici Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane održali su danas video sastanak sa predstavnicima Nacionalne garde Ohajo Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država, posvećen razmeni iskustava iz oblasti infektivnih i tropskih bolesti sa akcentom na Kovid-19.

Vojni lekari iz dve zemlje, tokom današnje video konferencije istakli su da su tokom razgovora koji su obeležili prethodni period, jednom nedeljno bili u prilici da razmene iskustva u vezi sa izazovima sa kojima se u svojoj branši susreću kada je reč o virusu korona. Stručni timovi lekara, kroz dijalog, sagledavali su sličnosti i razlike u procedurama i primenama protokola u prevenciji i sprečavanju širenja, ali i lečenja Kovida-19, što je bila prilika da zajednički dođu do novih saznanja kada je reč o borbi sa pamdemijom. Sagovornici su saglasni i u oceni da je važno da su, kao stručnjaci, pokazali volju da podele iskustva u borbi protiv „nevidljivog neprijatelja”.

Načelnik Odeljenja za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija VMA epidemiolog prof. dr Vesna Šuljagić, izrazila je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa kolegama iz Nacionalne garde Ohaja u domenu medicine.

– Ovoga puta tema naših razgovora je bio Kovid-19. Početkom prošle godine ništa o njemu nismo znali, polako smo razvijali procedure, učili smo, korak po korak upoznavali se sa virusom, doživeli veliki broj izazova. Kroz ovu saradnju i dijalog sa kolegama shvatili smo da su i oni vrlo slično razmišljali kao i mi – naglasila je dr Šuljagić.

Saradnja je, kako je dodala, osmišljena u vidu razgovora u četiri grupe – grupe za terapiju u koji su bili anesteziolozi, pulmolozi i infektolozi, grupe za dijagnostiku koju su činili mikrobiolozi, radiolozi i imunolozi, grupe za psihosocijalnu podršku koja je okupila psihijatre, kao i grupe za prevenciju u kojoj su epidemiolozi razgovarali o temama iz svoje oblasti stručnosti.

– Sada znamo mnogo više nego na samom početku, ali moramo da svi zajedno radimo na globalnom nivou da standardizujemo sve ono o čemu su dobijena saznanja – naglasila je dr Šuljagić, dodajući da je vojno zdravstvo bilo na svim frontovima u borbi protiv Kovida-19.

Ona je, takođe, ukazala da je važno da se vakcinacija što sveobuhvatnije sprovede u našoj populaciji, kako bi imali sigurnije okruženje da nastavimo dalje na svim poljima.

Govoreći o značaju saradnje i razmene istkustava među vojnim lekarima, pukovnik Miroslav Broćić iz Uprave za vojno zdravstvo Ministarstva odbrane, istakao je da su saradnju sa pripadnicima Nacionalne garde Ohaja do sada obeležile brojne aktivnosti, koje su se ogledale kroz različite oblike vojno-medicinske saradnje.

– Ta saradnja je nastavljena i danas, kada imamo i pandemiju Kovida-19, koja je pogodila ceo svet, pa se te aktivnosti odvijaju preko telekonferencija, ali to nas ne sprečava da i dalje razmenjujemo naša iskustva i znanja i da u budućnosti planiramo dalje zajedničke aktivnosti – naglasio je pukovnik Broćić.

Učesnike skupa pozdravio je i ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri, ukazujući na značaj saradnje Ministarstva odbrane i Vojske Srbije sa Nacionalnom gardom Ohajo, koja se neguje više od decenije čiji je važan deo oblast vojne medicine.

Komentari