
Сарајево, 4. 5. 2021. године
Предсједавајући Тегелтија разговарао са министром Аустрије Шаленбергом
Предсједавајући Савјета министара БиХ Зоран Тегелтија разговарао је данас у Сарајеву са савезним министром за европске и међународне послове Републике Аустрије Александером Шаленбергом (Alexander Schallenberg) о актуелним темама, сузбијању посљедица кризе изазване пандмијом вируса корона, као и о процесу европских интеграција и даљњем унапређењу билатералне сарадње.
Предсједавајући Тегелтија је захвалио за подршку Републике Аустрије у контексту европских интеграција БиХ и нагласио опредијељеност Савјета министара за даљње провођење реформи у процесу приступања ЕУ, уз пуно уважавање уставних надлежности свих нивоа власти у БиХ, Дејтонског мировног споразума, те досљедну примјену механизма координације. Изразио је наду да ће Аустрија и у предстојећем периоду наставити радити на проширењу Европске уније на земље југоисточне Европе, те истакао важним да БиХ у овој години добије статус кандидата.
Током састанка, предсједавајући Тегелтија је захвалио Влади Аустрије и министру Шаленбергу на подршци и помоћи у процесу обезбјеђивања вакцина путем механизма Европске уније, а које ће у периоду од маја до августа бити испоручене БиХ.
Предсједавајући Тегелтија је изразио захвалност Аустрији на помоћи током мигрантске кризе у БиХ, те рекао да питање миграната превазилази капацитете у БиХ. Додао је да се БиХ не може сама носити са овим хуманитарним, безбједносним и здравственим проблемом.
Према ријечима предсједавајућег Тегелтије, Република Аустрија је један од најзначајнијих инвеститора у БиХ и значајан спољнотрговински партнер, а што је од велике важности за бх. економију. Додао је да БиХ у економским односима с Аустријом биљежи суфицит, изразивши наду у даљња аустријска улагања у БиХ, а посебно у област дрвне индустрије.
Предсједавајући Тегелтија је као перспективну област будуће сарадње двије земље истакао информационе и комуникационе технологије, што би унаприједило дигиталну инфраструктуру у БиХ, и као покретач раста могло постати један од начина за заустављање одлива становништва из БиХ.
Саговорници су досадашњу сарадњу двије земље оцијенили добром и пријатељском и без отворених питања и изразили увјерење да ће се економска размјена наставити и унаприједити. (крај)
***
Predsjedavajući Tegeltija razgovarao sa ministrom Austrije Šalenbergom
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija razgovarao je danas u Sarajevu sa saveznim ministrom za evropske i međunarodne poslove Republike Austrije Aleksanderom Šalenbergom (Alexander Schallenberg) o aktuelnim temama, suzbijanju posljedica krize izazvane pandmijom virusa korona, kao i o procesu evropskih integracija i daljnjem unapređenju bilateralne saradnje.
Predsjedavajući Tegeltija je zahvalio za podršku Republike Austrije u kontekstu evropskih integracija BiH i naglasio opredijeljenost Savjeta ministara za daljnje provođenje reformi u procesu pristupanja EU, uz puno uvažavanje ustavnih nadležnosti svih nivoa vlasti u BiH, Dejtonskog mirovnog sporazuma, te dosljednu primjenu mehanizma koordinacije. Izrazio je nadu da će Austrija i u predstojećem periodu nastaviti raditi na proširenju Evropske unije na zemlje jugoistočne Evrope, te istakao važnim da BiH u ovoj godini dobije status kandidata.
Tokom sastanka, predsjedavajući Tegeltija je zahvalio Vladi Austrije i ministru Šalenbergu na podršci i pomoći u procesu obezbjeđivanja vakcina putem mehanizma Evropske unije, a koje će u periodu od maja do avgusta biti isporučene BiH.
Predsjedavajući Tegeltija je izrazio zahvalnost Austriji na pomoći tokom migrantske krize u BiH, te rekao da pitanje migranata prevazilazi kapacitete u BiH. Dodao je da se BiH ne može sama nositi sa ovim humanitarnim, bezbjednosnim i zdravstvenim problemom.
Prema riječima predsjedavajućeg Tegeltije, Republika Austrija je jedan od najznačajnijih investitora u BiH i značajan spoljnotrgovinski partner, a što je od velike važnosti za bh. ekonomiju. Dodao je da BiH u ekonomskim odnosima s Austrijom bilježi suficit, izrazivši nadu u daljnja austrijska ulaganja u BiH, a posebno u oblast drvne industrije.
Predsjedavajući Tegeltija je kao perspektivnu oblast buduće saradnje dvije zemlje istakao informacione i komunikacione tehnologije, što bi unaprijedilo digitalnu infrastrukturu u BiH, i kao pokretač rasta moglo postati jedan od načina za zaustavljanje odliva stanovništva iz BiH.
Sagovornici su dosadašnju saradnju dvije zemlje ocijenili dobrom i prijateljskom i bez otvorenih pitanja i izrazili uvjerenje da će se ekonomska razmjena nastaviti i unaprijediti. (kraj)